Kiedy ludzie wybierają się na zakupy, zwykle odwiedzają sklepy z dużych sieci, rozlokowane najczęściej w miejskich galeriach handlowych. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że wiele oryginalnych ubrań można kupić znacznie taniej w pobliskich lumpeksach.

Lumpeks – co to takiego?

Sklepy typu second-hand, jak sama nazwa wskazuje, oferują swoim klientom ubrania z drugiej ręki. Zwykle zapewniają odwiedzającym duży wybór i bardzo atrakcyjne ceny (spodnie czy spódniczkę można tam dostać nawet za kilka złotych). Niektóre lumpeksy sprzedają również towar na wagę, dzięki czemu ostateczna kwota zakupu okazuje się jeszcze niższa. Ze względów higienicznych wszystkie rzeczy są przed wystawieniem na sprzedaż dokładnie prane i dezynfekowane specjalnym preparatem po swoich poprzednich właścicielach. Po wejściu do sklepu nie należy się więc zrażać specyficznym zapachem, gdyż ten zginie po pierwszym praniu.

Nie zawsze jest tam oferowana tylko odzież używana – zdarzają się też ubrania, które zostały oddane jako nowe, jeszcze z metkami. Warto zauważyć, że często na wieszakach można znaleźć markowe stroje, za które w zwykłym sklepie przyszłoby klientowi zapłacić znacznie więcej.  Z tego powodu obecnie lumpeksy odwiedza bardzo dużo osób, niezależnie od statusu społecznego (dawniej przyjmowało się, że ubrania z second-handu są gorsze i przeznaczone jedynie dla biedniejszych). Dużą popularnością cieszą się chociażby wśród studentów. Z rzeczy, zdobytych w lumpeksie mogą stworzyć nowe, pomysłowe kreacje lub stroje robocze do pracowni praktycznych.