Sklep z używaną odzieżą
Obecnie sklepy z używaną odzieżą tzw. second handy są bardzo popularne. Rynek sklepów z odzieżą używaną dynamicznie się rozwija. Mimo, że istnieje wiele takich obiektów, wciąż wielu ludzi decyduje się na rozpoczęcie takiej działalności. Osoba planująca założenie sklepu z używaną odzieżą powinna, więc dysponować dobrym pomysłem i wiedzieć jak się wyróżnić na rynku. Jeszcze kilka lat temu second handy nie ciszyły się taką popularnością. Wielu ludzi uważało, że zakupy w sklepach z używaną odzieżą za powód do wstydu. Obecnie coraz więcej ludzi odwiedza sklepy z odzieżą używaną, jest to niezwykle modne. Podstawową zaletą second handów jest możliwość znalezienia w nich oryginalnych oraz unikalnych ubrań. Często można znaleźć pojedyncze sztuki ubrań światowych marek. Wiele osób decyduje się na zakupy w second handach ze względów ekonomicznych. Można tam znaleźć rzeczy w niskich cenach. Często ubrania z second handów są wysokiej jakości. Sklepy z używaną odzieżą wciąż mają przeciwników. Wielu ludzi uważa second handy za miejsca nieestetyczne. Dużą wadą jest również niepowtarzalność ubrań oraz brak rozmiarów. Często znalezienie ciekawej rzeczy wymaga dużo czasu.
Formalności
Jednym z warunków otworzenia i prowadzenia sklepu z używaną odzieżą jest uzyskanie niezbędnych zezwoleń. Należy zarejestrować działalność gospodarczą. W tym celu należy się udać do Urzędu Miasta lub Gminy i wypełnić wniosek EDG-1. Kolejnym krokiem jest założenie w wybranym banku rachunku firmowego. Posiadanie rachunku bankowego nie jest obligatoryjne, ale niewątpliwie ułatwia prowadzenie wszelkich rozliczeń: skarbowych czy podatkowych. Warto przeanalizować ofertę wszystkich banków i wybrać najkorzystniejszą dla prowadzenia działalności gospodarczej. Po dokonaniu wymienionych czynności zakładający sklep z używana odzieżą powinien udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego, aby złożyć dodatkowe dokumenty.
Forma opodatkowania
Osoba zakładająca sklep z używaną odzieżą musi wybrać formę opodatkowania. Większość rozpoczynających działalność wybiera ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jest to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej. Warunkiem niezbędnym do rozliczenia się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania do naczelnika urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania osoby zakładającej sklep z używana odzieżą. Przychody pochodzące z prowadzenia sklepu z używaną odzieżą objęte są 3-procentową stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ta forma opodatkowania wymaga prowadzenia uproszczonej księgowości w postaci ewidencji przychodów. Jeżeli prowadzący second hand, nie przekroczy określonej kwoty przychodów w danym roku kalendarzowym, nie musi posiadać kasy fiskalnej. W przypadku, gdy pomniejszone o podatek przychody netto przekroczą 150 000 zł, właściciel zobowiązany jest zapłacić podatek od towarów i usług, którego stawka wynosi 23%.
Część 2 :
CZYTAJ DALEJ – koszty, reklama i ustalanie grupy docelowej