Skąd pochodzi towar
Każdy zakładający sklep z używaną odzieżą musi ustalić skąd będzie sprowadzany towar. W większości second handów towar sprowadzany jest z takich państw jak: Anglia, Irlandia, Niemcy, Szwajcaria, Belgia, Holandia. Dobrym rozwiązaniem jest sprowadzanie asortymentu z innych niż wymienione państw np. z Włoch. Może to pozytywnie wpłynąć na popularność zakładanej firmy. Potencjalni klienci będą mieli świadomość, że nowo powstały sklep z używaną odzieżą proponuje nowe marki, nieznane na polskim rynku. Wybór kraju pochodzenia odzieży ma więc duże znaczenie marketingowe. Osoba planująca założenie sklepu w używaną odzieżą powinna nawiązać kontakty z dostawcami towaru. Wybór odpowiedniego dostawcy jest niezwykle ważny, ponieważ na towarach przez niego dostarczanych będzie oparty biznes. Warto poszukać informacji na temat potencjalnych partnerów biznesowych na forach internetowych. W Internecie można znaleźć wiele firm zajmujących się importem odzieży używanej sprowadzanej z zagranicy. Należy również nawiązać osobisty kontakt z dystrybutorami. Najlepiej wybrać dostawcę z wieloletnim doświadczeniem. Bardzo często właściciele sklepów z używana odzieżą padają ofiarą oszustwa. Dotyczy to zwłaszcza osób, które rozpoczynają przygodę z branżą odzieży używanej, nie mają dostatecznej wiedzy oraz doświadczenia. Niestety liczba nierzetelnych dostawców stale rośnie. Istnieje wiele hurtowni odzieży używanej, które oferują zamawiającym dowóz gratis. Zwykle jednak właściciele sklepów z używaną odzieżą dysponują własnym transportem. Są również właściciele, którzy nie korzystają z usług dostawców czy hurtowi z odzieżą używaną, ponieważ sami sprowadzają towar z zagranicy. Jest to oczywiście rozwiązanie tańsze.
Rozpoczynający działalność powinien dokładnie przemyśleć wielkość pierwszej partii towaru, która zostanie zamówiona. Powinna być ona dostosowana do wielkości lokalu oraz uzależniona od finansowych możliwości osoby otwierającej sklep z używaną odzieżą. Najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od niewielkiej partii towaru. Kiedy właściciel zorientuje się, na jakie ubrania jest zapotrzebowanie może zdecydować się na zwiększenie dostaw. Na początku najlepiej wybrać zróżnicowany asortyment, nie skupiać się na jakiejś konkretniej grupie docelowej. Zwykle to kobiety są klientkami sklepów z używaną odzieżą, jednak może się okazać, że ofertą nowo powstałego second handu będą zainteresowani również mężczyźni.
Wybór towaru
Kolejny aspekt to wybór towaru do nowo powstałego sklepu. Właściciel może wybrać:
-odzież sortowaną
-odzież niesortowaną.
To, która opcja okaże się bardziej opłacalna w dużej mierze zależy od konkretnej partii towaru. Zwykle lepszą opcją okazuje się wybór towaru sortowanego. Zamawiający może spodziewać się towaru lepszej jakości, bez uszkodzonych czy zabrudzonych ubrań, jest on również zdezynfekowany. Nie trzeba poświęcać czasu na sortowanie ubrań oraz przygotowywać pomieszczeń przeznaczonych do magazynowania i sortowania. W przypadku wyboru odzieży sortowanej właściciel second handu ma również możliwość wyboru konkretnej kategorii ubrań np. tylko damska. Zamawiający ma możliwość obejrzenia towaru przed zakupem, w przypadku zamawiania towaru niesortowanego nie ma takiej możliwości. Największą wadą towaru sortowanego jest wyższa cena niż w przypadku odzieży niesortowanej. Automatycznie wyeliminowane są też koszty związane z utylizacją odpadów. Jeśli chodzi o towar niesortowany podstawową zaletą jest dużo niższa cena niż w przypadku towaru sortowanego. Należy pamiętać, że taki towar wymaga dodatkowej pracy związanej z przesortowaniem odzieży oraz pomieszczeń do przechowywania towaru. Pojawia się też kwestia utylizacji pozostałych odpadów.
Forma sprzedaży
Istnieją dwie formy sprzedaży w sklepach z używaną odzieżą. Pierwszą formą jest sprzedaż na wagę. Niewątpliwą zaletą tej formy są niskie ceny towaru, a w konsekwencji większy obrót. Niestety często zdarzają się się kradzieże a prezentacja towaru jest nieestetyczna. Obecnie jest to forma rzadko spotykana. Coraz częściej second handy prowadzą sprzedaż na sztuki. Polega to na wywieszaniu wszystkich ubrań na wieszakach i wycenianiu każdego z nich. Taka prezentacja towaru niewątpliwie pozytywnie wpływa na wystrój second handu. Spowoduje to, że sklep z używaną odzieżą będzie elegantszy. Wadą są ceny towaru, które są wyższe niż w przypadku sprzedaży na wagę. Jeżeli prowadzący second hand nie chce wybierać jednej z form sprzedaży, może zdecydować się na wykorzystanie obu form.
Część 4 :
CZYTAJ DALEJ – dostawy i lokalizacja sklepu