Szukając ciuchów w sklepach z odzieżą używaną w większości skupiamy się na tym, żeby znaleźć coś fajnego, ciekawego, co się nam ogólnie rzecz biorąc spodoba. Rzadko kiedy sprawdzamy z jakiego materiału jest zrobiona dana rzecz. Czy warto sprawdzać metkę i zwracać na to uwagę? W mojej ocenie tak i jest to jedna z pierwszych rzeczy jaką robię.

Kupuję w większości ubrania czy buty z materiałów naturalnych. Mam tu na myśli materiały typu bawełna, wełna, len, jedwab czy też kaszmir. Zazwyczaj odstępstwo tyczy się głównie ubrań lepszych marek typu Hugo Boss czy Armanii. Oni też często szyją ubrania z „gorszych” materiałów lub dodają je częściowo do ubrania. Dlaczego akurat materiały naturalne? Od wieków w ten sposób produkowana ubrania i zapewniają one w większości wypadków dużo lepsze właściwości użytkowe niż produkty syntetyczne. Omówmy to może w oparciu o konkretne materiały.

Bawełna

Uzyskiwana jest z torebek nasiennych rośliny. Charakteryzuje się tym, że jest miękka, przyjemna w dotyku, wygodna w noszeniu oraz przewiewna. Oczywiście duże zależy od tego jak tkany jest dany materiał. Można z niej zrobić cienki t-shirt na lato jak również gruby płaszcz na jesień. Sama w sobie bawełna dość mocno się gniecie czy też szybko mechaci przy częstym praniu co za tym idzie ubrania są robione z domieszki bawełny i włókien syntetycznych. Np. spodnie dresowe dzięki temu mniej się rozciągają przy noszeniu (nie wypychają się kolana). Bawełnę z domieszką warto wybierać kiedy kupujemy ubrania o charakterze sportowym czyli t-shirty, bluzy, spodnie dresowe.

często koszule są robione z bawełny

Najczęściej bawełna wykorzystywana jest między innymi do produkcji koszul. Występuje w wielu odmianach przez co różna jest grubość, splot czy faktura materiału.

Jedwab

Materiał traktowany jako luksusowy co za tym idzie rzadko spotykany bez domieszek. Uzyskiwany jest z kokonów jedwabnik morwowego bądź dębowego. Delikatny, zwiewny i bardzo miły w dotyku chodź stosunkowo „chłodny” w odczuciu ogólnym w porównaniu np. do bawełny. Najczęściej stosowany materiał przy wszelkiego rodzaju dodatkach w postaci chust damskich czy też krawatów.

krawaty są często produkowane z jedwabiu

Bardzo często krawaty wykonywane są z jedwabiu.

Len

Uzyskiwany jest z rośliny o nazwie len zwyczajny. Bardzo lekki materiał, przewiewny o charakterystycznym naturalnym kolorze. Materiał ten bardzo się gniecie przez co zazwyczaj występuje z dodatkiem innych włókien. Stosowany jest na wszelkie sposoby podobnie jak bawełna. Zazwyczaj produkuje się z niego ubrania na letnią porę przykładowo koszule, spodnie czy też marynarki. Len nie nasiąka tak wodą, potem jak bawełną stąd jest świetnym materiałem na upały.

Wełna

Materiał ten jest uzyskiwane z sierści zwierząt np. lam, owiec czy wielbłądów. Stąd występuje on bardzo często w ubraniach jako domieszka innych włókien. Jest „ciepłym” materiałem i często gryzącym więc występuje w czystej postaci w materiałach z których szyje się np. swetry bądź płaszcze. Przyjęło się, że im więcej wełny tym ubranie jest cieplejsze. Np. zimowy płaszcz dobrze aby miał naturalnej wełny na poziomie 60-80% przynajmniej dzięki czemu zapewni nam odpowiedni komfort. Należy pamiętać aby nie prać ubrań wełnianych w wysokie temperaturze oraz schładzać ich szybko poprzez płukanie. Powoduje to kurczenie się włókien z rozmiar L robi nam się S ;).

to-co-pozostaje-po-czyszczeniu-zmechaconego-swetra

Jak widać wełna lubi się mechacić. Warto więc odpowiednio zadbać o nasze ubrania aby służyły nam jak najdłużej.

Materiały syntetyczne

Materiały robione z włókien syntetycznych są mniej przyjemne w dotyku, mniej ciepłe i często nie przepuszczają powietrza co przekłada się na niższy komfort użytkowania. Technologia produkcji włókien syntetycznych ciągle się rozwija i produkowane z nich materiały są przyjemniejsze i lepsze ale w moim odczuciu nigdy nie dorównają materiałom naturalnym. Poliester, nylon czy akryl są to przykładowe włókna otrzymywane ze związków nie występujących w przyrodzie w oparciu o syntezę odpowiednich związków organicznych. Są zazwyczaj trwalsze, odporne na zużycie niż tkaniny naturalne chodź i to nie jest regułą. Odnosi się raczej to produktów specjalistycznych np. ubrań roboczych. W produktach codziennego użytku są zazwyczaj mniej trwałe niż ubrania wytwarzane z materiałów naturalnych.

materiały syntetyczne czy warto kupować ubrania z nich wykonane

Co raz częściej materiały syntetyczne wykorzystywane są do produkcji wszelkiego rodzaju swetrów. Niestety nie zapewniają one tak dużego komfortu jak wełna czy kaszmir.

Jak już wspomniałem często sprawdzają się najlepiej w domieszce z włóknami naturalnymi. Przykładowo nie powodują nadmiernego rozciągania się materiału czy też powodują, że ubrania są lepiej dopasowane do ciała, sylwetki. W moim odczuciu dominującą marką produkująca ubrania praktycznie tylko z włókien syntetycznych stała się niestety Zara. Marka ta promuje się na ubrania premium dzięki swojemu designowi niestety jakoś produktu nie idzie w parze. Na reklamie informacja, że płaszcz jest przykładowo wełniany z domieszką innych włókien a rezultacie to wełna jest domieszką kiedy jest jej raptem 5% w składzie ;). Ze świecą szukać tam bawełnianych koszul. Niestety co raz więcej sieciówek ze względu na ograniczanie kosztów podąża tą drogą stosując włókna syntetyczne. Gdyby odbijało się to jeszcze na niższej cenie można by zrozumieć ale niestety tak nie jest. Bluza dresowa z poliestru za 150 zł? Norma. O zgrozo i buty z ekoskór co raz częściej są przewartościowane tylko dlatego, że modnie wyglądają.

 

Podsumowując warto zwracać uwagę nie tylko na design ubrania ale również na to, z jakich materiałów jest zrobione. Większość z nas chce wyglądać modnie i po prostu wyróżniać się na tle wszystkich ale nie zawsze warto to robić kosztem naszego komfortu i ogólnej wygody.

Jaka jest Twoja opinia? Podziel się nią z nami i skomentuj artykuł 🙂