Dandyzm jako styl ubierania przez lata stał w opozycji do klasycznej elegancji. Kojarzył się z nonszalancją i przełamywaniem utartych schematów. U podstaw tej koncepcji leżał bunt i chęć burzenia dotychczasowego porządku świata, nawet w tak prozaicznym przejawie codzienności jak ubiór. Jak każde zjawisko, także i dandyzm zmieniał się na przestrzeni lat. Współczesny reprezentant tego stylu to mężczyzna, który wie, jak umiejętnie nosić odzież i buty męskie w wariancie casual z nutą fantazji. Nie podważa wszystkich reguł, ale – czerpiąc z konwencji codziennej – puszcza oko w kierunku formalizmu i interpretuje go po swojemu. Styl dandysa to sposób ubierania elegancki, ale wygodny, w miejskim charakterze, z odrobiną finezji. Co warto o nim wiedzieć i jak wprowadzić w życie?

1. Kim jest współczesny dandys?

2. Buty męskie w bezkompromisowej wersji

3. Wybór ubrań

Próbując opisać styl dandysa, wybierane przez niego spodnie, koszule, buty męskie, nadal wiele osób popada w stereotyp niewiele mający wspólnego z prawdą. Wiele osób utożsamia dandysa z narcyzem, mężczyzną metroseksualnym, nadwrażliwym… Nie ma to wiele wspólnego z samą ideą dandyzmu.

 

 

Kim jest współczesny dandys?

Dandysi przez długie lata znajdowali się w pozycji buntowniczej względem głównego nurtu kultury. Indywidualiści, sprzeciwiający się mieszczańskim regułom i utartym normom, nie tylko ubiorem manifestowali swoją niezależność. Weszli w świat arystokratycznych symboli, wykorzystując je dla swoich celów. Dzisiaj, kiedy w modzie można już prawie wszystko, dandys jawi się po prostu jako mężczyzna zainteresowany modą, świadomy możliwości, jakie ona daje, potrafiący żonglować trendami i różnorodnymi inspiracjami. Dandys z powodzeniem nosić może i buty trekkingowe męskie, jeśli tylko odpowiednio zagra pozostałymi elementami stroju.

Antropolodzy wskazują, że choć dandys to dziecko rewolucji, dzisiaj staje się ono coraz bardziej swojskie. Współczesne pojmowanie męskości nie ogranicza się do typowego siłacza, ale często wykorzystywane jest również w kontekście zadbanego, obytego w świecie mężczyzny, świadomego własnych atutów.

Buty męskie w bezkompromisowej wersji

Jedną z cech wyróżniających pierwszych modowych buntowników były buty – na początku charakterystyczne trzewiki, które w XIX wieku wprowadził na salony Beau Brummel – prekursor dandysów. Miały one formę sięgających za kostkę sznurowanych botków, które z powodzeniem łączono z garniturami. Dzisiaj na rynku dostępne są rozmaite wariacje na ich temat, jak choćby stylowe półbuty męskie, które zakładać można i do pracy, i po godzinach. Dandysi chętnie zestawiają również z klasyczną elegancją różnego rodzaju buty sportowe.

Spośród bieżących modowych trendów w dziedzinie, jaką jest obuwie męskie, wyróżnić warto przede wszystkim tak zwane monk shoes, nazywane w naszym kraju potocznie monkami. To półbuty, których cechą charakterystyczną są ozdobne klamry, przeważnie dwie, umiejscowione po bokach. Prestiżowy magazyn „Esquire” określił je jako „obuwie męskie sezonu” i gorący bieżący trend. W Polsce nie są jeszcze bardzo popularne, ale stopniowo na ulicach pojawia się ich coraz więcej. Ich dużą zaletą jest to, że nie wymagają sznurowania i doskonale sprawdzają się w różnym wydaniu. Znakomicie prezentują się w wersji klasycznej oraz sportowej. Modele najprostsze, pozbawione dodatkowych ozdobników szczególnie polecane są do garnituru. Jeszcze prościej jest w wydaniu smart casual, czyli zestawie: bawełniane spodnie, koszula, tweedowa marynarka.

Wybór ubrań

Szafa dandysa to nie tylko półbuty czy buty sportowe męskie, ale również kolekcja strojów, która wcale nie musi być przesadnie bogata. Wystarczy w kolekcji ubrań uwzględnić kilka szczególnie gorących trendów. Które są najważniejsze?

Dandys to przede wszystkim umiejętne łączenie elementów klasycznych i stylowych z odzieżą codzienną z sieciówek oraz designerskimi elementami. Warto mieć w szafie przynajmniej kilka prostych T-shirtów: najbezpieczniejszym i najbardziej uniwersalnym wyborem są białe i czarne koszulki, które pasują do większości stylizacji. Może to być zaledwie kilka wysokiej jakości sztuk, szczególnie jeśli postawimy na marki popularnych projektantów uwielbianych przez współczesnych dandysów. Poza tym przydadzą się różne rodzaje spodni: dżinsy, proste spodnie materiałowe, ciemne rurki, klasyczny model w kant oraz chinosy. Szczególnie młodzi mężczyźni cenią tak zwany preppy style, czyli modę lansowaną przez amerykańskich studentów. Ten styl ubierania mocno inspiruje się prestiżowymi dyscyplinami sportu: tenisem, polo, żeglarstwem. W cenie są koszulki polo, tweedowe marynarki i blezery w stylu współczesnego dżentelmena.

Współcześni dandysi udowadniają, że zabawa modą to domena mężczyzn, a prawdziwa elegancja wcale nie musi być dyskretna. Nie jest to jednak nurt łatwy, bo liczy się w nim nie odtwarzanie utartych schematów, a poszukiwanie własnych ścieżek i rozwiązań, jak choćby buty trekkingowe męskie do spodni o męskim charakterze czy nietuzinkowa koszula pod prostą marynarką.